Zaznacz stronę

ból stóp w czasie ciąży

Ból stóp w czasie ciąży

Wiele kobiet w czasie ciąży oraz w okresie po rozwiązaniu boryka się ze zwiększoną bolesnością stóp. Ból zwykle pojawia się w trzecim lub czwartym trymestrze ciąży, kiedy ciężar ciała zwiększa się, a obrzęki nóg narastają. Przeczytaj, z czego może wynikać ból stóp w ciąży oraz co robić, aby utrzymać stopy w dobrej kondycji.

Zmiany hormonalne w ciąży a zdrowie stóp

Pod koniec ciąży zwiększa się poziom niektórych hormonów, np. relaksyny. Zadaniem relaksyny jest zwiększenie elastyczności więzadeł, co umożliwi rozluźnienie miednicy i łatwiejsze przejście główki dziecka przez kanał rodny w trakcie porodu. Niestety rozluźnieniu ulegają nie tylko więzadła w obrębie miednicy, ale wszystkie więzadła stawów ciała, w tym więzadła w obrębie stóp. W efekcie stopy stają się bardziej podatne na zniekształcenia.

Pogłębianie się wad stóp w ciąży

Płaskostopie, koślawość pięt oraz haluksy pogłębiają się w końcowym okresie ciąży. Przypomnijmy, że stopa dźwiga cały nasz ciężar ciała. W czasie ciąży masa ciała wzrasta, a stopy muszą dźwigać nawet o 10-20 kilogramów więcej, co wiąże się z przeciążeniem układu kostno-stawowego i mięśniowego. Ścięgna mięśni częściej ulegają zmianom degeneracyjnym, a pochewki ścięgien zmianom zapalnym. Jeśli dojdzie do zapalenia ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, dochodzi do rozwoju bólu pod kostką przyśrodkową lub w podeszwowo-przyśrodkowej okolicy stopy. Jednocześnie oznacza to pogłębienie koślawości pięt oraz płaskostopia podłużnego. Pięty mocniej pochylają się do środka, stopy rotują się do wewnątrz, a łuki podłużne ulegają wypłaszczeniu w większym zakresie.

U kobiet w ciąży szybciej rozwija się płaskostopie poprzeczne – stopy poszerzają się, co utrudnia dobór wygodnego obuwia. Haluksy częściej bywają bolesne i może dojść do ich przyspieszonego progresu. Z boku stopy narastają bunionetki czyli uwypuklenia od strony małego palca – deformacja ta także może pogorszyć komfort chodzenia.

Kobiety w ciąży częściej cierpią na odciski na podeszwowej stronie stopy. Skóra pod zwiększonym obciążeniem oraz wskutek progresu płaskostopia poprzecznego ulega miejscowemu zgrubieniu. Trudność w samodzielnym usuwaniu odcisków i modzeli powoduje pogłębianie się problemu i narastanie przykrych dolegliwości.

Promieniujący ból stóp

Promieniujący ból palców może oznaczać rozwój nerwiaka Mortona czyli patologiczny ucisk nerwu zaopatrującego palce u stóp. Objawami jest mrowienie i drętwienie najczęściej palca III i IV. Warto wspomnieć także o tym, że jeśli ból promieniuje od kończyny dolnej przez kostkę do stopy, może się to wiązać nie z nerwiakiem Mortona, ale z rwą kulszową. Rwa kulszowa w ciąży wynika często z pogłębienia lordozy i przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa skutkującego dyskopatią. Drugą przyczyną rwy kulszowej może być ucisk nerwu kulszowego przez nadmiernie spięte mięśnie w okolicy pośladka.

Obrzęki nóg

Ucisk dziecka na duże żyły jamy brzusznej może powodować ograniczenie odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych. Efektem jest zwiększone puchnięcie i uczucie ciężkości nóg. Obrzęki nóg uprzykrzają życie przyszłym mamom zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura otoczenia powoduje poszerzenie naczyń skóry. U kobiet w ciąży szybciej dochodzi w wtedy do pojawiania się nowych żylaków, zwłaszcza jeśli w rodzinie występował już ten problem.

Wkładki ortopedyczne na ból stóp w ciąży

Dobór odpowiednich wkładek może uchronić stopy przed nadmiernym przeciążeniem i obniżyć ryzyko pojawienia się dolegliwości. Wkładki korygujące koślawe ustawienie pięty chronią tyłostopie przed dalszym pochylaniem się pięty do środka. Podparcie łuku podłużnego ogranicza rozciąganie więzadeł podeszwowej strony stopy i zmniejsza ryzyko progresu płaskostopia podłużnego.

Miękkie materiały umieszczone pod przodostopiem zapewniają komfort oraz ograniczają powstawanie bolesnych odcisków. Skóra dłużej pozostaje gładka po wizycie u podologa lub kosmetyczki. W razie wystąpienia nasilonych dolegliwości lub nerwiaka Mortona, we wkładkach można umieścić pelotę metatarsalną dodatkowo odciążającą środkowe kości śródstopia. Poprawa dystrybucji nacisków i ograniczenie przeciążenia przodostopia może także złagodzić dolegliwości związane z haluksami.

Wkładki ortopedyczne a kręgosłup lędźwiowy

Korekcja ustawienia stóp płasko-koślawych przyczynia się do poprawy ustawienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Korygując koślawość i płaskostopie, ograniczamy pogłębianie się lordozy lędźwiowej. Wpływa to pozytywnie na postawę ciała i biomechanikę kręgosłupa.

Jednocześnie warto pamiętać o wykonywaniu prostych ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha oraz mięśni zaliczanych do tzw. „core”. Dzięki temu możemy obniżyć ryzyko pojawienia się dyskopatii w czasie ciąży oraz po porodzie, gdy konieczne będzie częste podnoszenie dziecka z łóżeczka.

Jakie wkładki do butów są najbardziej skuteczne?

Najwyższy poziom komfortu oraz dopasowanie do kształtu stóp zapewniają wkładki wykonywane indywidualnie. Wkładki indywidualne formowane na bazie odcisku stóp pozwalają dokładnie skorygować wadę w zakresie, w jakim potrzebują tego stopy i postawa ciała. Czasami jedna ze stóp jest bardziej skoślawiona niż druga i w tym wypadku noszenie gotowych wkładek seryjnych może powodować dyskomfort. We wkładkach indywidualnych można skorygować odmiennie ustawienie każdej ze stóp. Dzięki temu pozytywnie wpływamy na statykę ciała i przyczyniamy się do wyrównania napięć po prawej i lewej stronie ciała. Jednocześnie wkładki są przyjemne w użytkowaniu i istotnie poprawiają komfort chodzenia.

Czy wkładki nosi się tylko w trakcie ciąży?

Raz wykonane wkładki można użytkować przez okres nawet 2-3 lat. Pozytywne efekty wkładek, zwłaszcza ochrona przed nadmiernym zmęczeniem stóp, sprawia, że młode mamy już nigdy nie rozstają się z wkładkami.  Wkładki można przekładać do rożnych butów, w tym do butów sportowych. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcesz powrócić do biegania lub innego sportu po ciąży.

Modele wkładek SIDAS – komfort i korekcja

Szczególnie polecanym przez nas modelem wkładek jest OPCT Metatarsalgia. Baza wkładki zawiera miękki materiał w warstwie środkowej zapewniający wysoki poziom komfortu. Stabilizator tyłostopia formowany pod wpływem ciepła utrzymuje piętę w odpowiednim ustawieniu oraz zapewnia optymalne wsparcie łuku podłużnego. Do wkładki można dokleić pelotę metatarsalną na płaskostopie poprzeczne lub inne dodatkowe elementy w zależności od potrzeb.

Baza techniczna i materiały komfortowych wkładek SIDAS

Sprawdź, gdzie możesz wykonać indywidualne wkładki SIDAS:  https://sidas.pl/gdzie-nas-znajdziesz/