Zaznacz stronę

Gdy Twoje dziecko skarży się na ból pięty po intensywnym wysiłku może to być choroba Severa.

Czym jest choroba Hagluda-Severa?

 

Choroba Hagluda-Severa jest jałową martwicą występującą w okolicy guza kości piętowej. Jest ona jedną z patologii wzrostu u dzieci aktywnych fizycznie i dotyka zarówno chłopców jak i dziewczęta (choć te znacznie rzadziej). Zaburzenie to pojawia się najczęściej u dzieci w wieku około 8 lat i mija około 15 roku życia. Największa eskalacja choroby następuje około 10 -11 roku życia dziecka.

Nieodpowiednie postępowanie w okresie choroby może prowadzić do nieprawidłowej przebudowy kości piętowej, co w konsekwencji powoduje jej deformację. W grupie podwyższonego ryzyka tego schorzenia znajdują się szczególnie osoby uprawiające sporty silnie obciążające kończyny dolne, a więc np.: piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, taniec. Brak rozgrzewki i niewłaściwa technika sportowa mogą także przyczynić się do rozwoju choroby Hagluda-Severa. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból tyłostopia świadczy o wystąpieniu tej choroby!

Jak zapobiegać i leczyć chorobę Hagluda-Severa?

 

W łagodnych stanach chorobowych ortopeda zaleca najczęściej leczenie objawowe obejmujące: eliminacje przeciążeń, wykonanie odpowiedniej wkładki ortopedycznej oraz ćwiczenia. Jeśli dolegliwości są silne, podaje się leki przeciwzapalne. W bardzo zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Jednym z rozwiązań mogący wspomóc leczenie jest zastosowanie wkładki ortopedycznej zaprojektowanej przez ekspertów SIDAS specjalnie dla osób zmagających się z chorobą Hagluda-Severa – OPCT Sever .

Wkładka OPCT Sever została skonstruowana przy użyciu funkcyjnych materiałów spełniających określone funkcje tj.:

• stabilizacja bolesnej kości piętowej,

• odciążenie pięty i amortyzacja tyłostopia w momencie kontaktu pięty z podłożem,

• poprawa rozkładu nacisku na podeszwę stopy.

Wkładka zbudowana jest z wytrzymałych materiałów nadających się do uprawiania sportu.