Zaznacz stronę

Jak dbać o stopy, aby uniknąć kontuzji podczas biegania?

Wytrwale trenujesz, przygotowując się do kolejnego startu, ale czy wystarczająco dbasz o swoje stopy? Stopy biegacza poddawane są zwiększonym przeciążeniom biomechanicznym, a ponadto narażone są na otarcia skóry, urazy paznokci oraz zakażenia grzybicze. Dobrze wiesz, że bieganie z bólem stopy lub uporczywym pieczeniem skóry to nic przyjemnego. Utrzymanie zdrowych stóp niewątpliwie zwiększy szansę na poprawę osiąganych wyników sportowych, a ponadto sprawi, że bieganie będzie kojarzyć się z przyjemnością i komfortem. 

 

W jaki sposób powinieneś dbać o swoje stopy? 

Bardzo ważne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp, dobór odpowiedniego obuwia i wkładek biegowych, a także środków pielęgnujących skórę i akcesoriów chroniących skórę przed urazami. W poniższym artykule skupimy się na profilaktycznej roli wkładek sportowych oraz środków i akcesoriów podologicznych poprawiających komfort stóp. 

Na co narażone są stopy biegacza?

Przeciążenia i kontuzje

Podczas biegu na stopę działają nawet 3-4 krotnie większe siły niż podczas chodzenia. Najbardziej na przeciążenia i kontuzje narażone są osoby z wadami stóp i kończyn dolnych, tj. ze stopą wydrążoną, stopą płasko-koślawą, kolanami koślawymi lub szpotawymi. Tylko nieliczni biegacze posiadają idealną stopę z wydolnymi mięśniami kontrolującymi pracę stopy. 

Płaskostopie podłużne, stopa nadpronująca

Większość osób ma stopy płasko-koślawej (nadpronującej) czyli stopy nadmiernie rotującej się do środka, których łuk podłużny może jednocześnie ulegać zbyt dużemu wypłaszczeniu. Problemy osób z płaskostopiem podłużnym to:

  • szybka męczliwość stóp, 
  • przeciążeniowe bóle mięśni dźwigających łuk podłużny, 
  • bóle rozcięgna podeszwowego czyli struktury biernie stabilizującej łuk podłużny,
  • problemy ze ścięgnem Achillesa, które pracując w nadmiernej rotacji wokół własnej osi jest bardziej podatne na rozwój zapalenia. 

Płaskostopie poprzeczne

Dyskomfort w okolicy przodostopia, zwłaszcza na podeszwowej stronie stopy, to jeden z możliwych objawów rozwoju płaskostopia poprzecznego. Na podeszwie pod głowami kości śródstopia mogą pojawiać się nieestetyczne placki zgrubiałej skóry (modzele). Przyczyną jest nadmierne przeciążenie przodostopia oraz zaburzenia biomechaniczne obecne w tyłostopiu. 

Uszkodzenie poduszki tłuszczowej pięty

Poduszka tłuszczowa to naturalny amortyzator kości piętowej. U osób lądujących na pięcie, biegających boso lub w butach minimalistycznych, szybciej może dojść do mechanicznego zniszczenia struktury poduszki tłuszczowej. Odkrycie kości piętowej powoduje jej bezpośrednie uderzenia o podłoże, wywołując przewlekłe dolegliwości bólowe. 

Otarcia skóry i urazy paznokci

Stopa pracująca w bucie może się delikatnie przesuwać względem podłoża, powodując, że palce zaczynają uderzać o czubek buta. Dzieje się to głównie podczas biegnięcia z góry, gdy stopa nawet w dobrze dobranym bucie zsuwa się pod wpływem ciężaru ciała do przodu. Powtarzane uderzenia powodują powstawanie mikrourazów płytki paznokciowej, prowadząc do powstawania krwiaków podpaznokciowych i utraty paznokci

W przypadku palców młotkowatych otarcia lokalizują się na grzbietowej stronie palców nad stawami międzypaliczkowymi bliższymi. Wyzwolony ból powoduje podświadome podkurczanie palców i pogłębianie się deformacji młotkowatej. 

Gdy biegacz posiada haluksy, bardzo często dochodzi do bolesnego konfliktu głowy I kości śródstopia z przyśrodkową cholewką buta. Bóle haluksa spowodowane uciskiem i otarciami mogą skutecznie uprzykrzyć treningi biegowe. 

Innym problemem może być ocieranie buta o tylną część pięty przy przyczepie ścięgna Achillesa, zwłaszcza u osób z tzw. piętami Haglunda. Narośla kostne wchodzą w konflikt z butem, powodując bolesne otarcia, uprzykrzające każdy krok. 

Osoby ze stopą nadpronującą często posiadają otarcia na przyśrodkowej stronie stopy, gdzie znajduje się guzowatość kości łódkowatej. Nadmierna rotacja stopy do środka powoduje uwypuklenie się kości łódkowatej i jej docisk do buta

Grzybica skóry i paznokci stóp

Specyficzny mikroklimat panujący we wnętrzu buta sprzyja zakażeniom grzybiczym. Spocona wilgotna skóra w połączeniu z mechanicznym naruszeniem naskórka to idealne warunki do rozwoju grzyba. Grzybica skóry lokalizuje się najpierw pomiędzy palcami stóp – obserwuje się przykre swędzenie i łuszczenie skóry. Z czasem grzybica przenosi się na paznokcieich płytki stają się pogrubione i kruche. 

Czego potrzebują stopy biegacza?

  1. Wsparcia kroku biegowego bez zaburzenia naturalnej biomechaniki stopy.
  2. Ograniczenia ewentualnego patologicznego ruchu występującego w stopie, np. nadpronacji.
  3. Amortyzacji w miejscach, które tego wymagają, np. amortyzacja pod piętą celem profilaktyki zniszczenia poduszki tłuszczowej.
  4. Zapobiegnięcia przesuwania się stopy wewnątrz buta do przodu.
  5. Ochrony miejsc o zwiększonym ryzyku powstawania otarć skóry.
  6. Odpowiedniej pielęgnacja skóry, zwiększającej jej wytrzymałość na bodźce mechaniczne.
  7. Ułatwienia odpowiedniej wentylacji wewnątrz buta. 

Wkładki sportowe SIDAS dla biegaczy

Wkładki do biegania i innych aktywności sportowych

  1. Cienka powłoczka ułatwiająca wentylację.
  2. Pod przodostopiem materiał ułatwiający propulsję.
  3. Podparcie  – modele LOW, MID, HIGH dobierane do wysokości sklepienia podłużnego stopy.
  4. Posiadają żelowy element amortyzujący pod piętą – dla zwiększonej absorpcji uderzenia o podłoże.

Korzyści wynikające ze stosowania wkładek do biegania SIDAS

  1. Wyższy poziom komfortu podczas biegania.
  2. Szansa na lepsze wyniki sportowe.
  3. Zapobieganie przeciążeniom stóp.
  4. Zapobieganie kontuzjom wynikającym z wad stóp, np. płaskostopia. 

Rozwiązania SIDAS dla biegaczy, chroniące przed otarciami skóry

Ochronny krem do stóp przed bieganiem

Specjalistyczny krem przeciw otarciom tworzy na skórze warstwę ochronną, która zmniejsza tarcie między skórą a skarpetą. Krem zwiększa elastyczność i zdolności obronne skóry, jednocześnie ją odżywiając i nawilżając. W 99% zawiera naturalne składniki: masło Shea, kolagen morski, witaminę E, wyciąg z oczaru wirginijskiego. 

Regeneracyjny żel do stóp po bieganiu

Żel zapewnia natychmiastowy efekt relaksujący i łagodzący. Żel zawiera specjalnie wyselekcjonowane naturalne składniki: krzem organiczny i olejki eteryczne (mięta, mięta pieprzowa, eukaliptus, rozmaryn, drzewo herbaciane). Stosowanie żelu po bieganiu wspiera naturalną regenerację skóry, dzięki czemu Twoje stopy będą wypoczęte i gotowe na następny trening. 

Osłona żelowa dużego palca

Chroni przed otarciami skóry i urazami płytki paznokciowej.

Osłona żelowa na palce II-V

Chroni przed otarciami skóry i odciskami na grzbiecie palców.

Osłona żelowa na przodostopie

Amortyzuje kontakt przodostopia z podłożem, zapobiega powstawaniu odcisków i modzeli.

Samoprzylepne plastry ochronne na palce, piętę lub inną, dowolną część stopy

Cienkie silikonowe (1mm) plastry ochronne wykonane z materiału SiliteneTM-T zapewniającego wytrzymałość i wentylację skóry.

Skuteczna ochrona przed odparzeniami, otarciami i odciskami skóry powstającymi podczas aktywności sportowej.

Dostępne w formie gotowych plastrów oraz w formie arkusza do samodzielnego docięcia kształtu plastra. 

Dodatkowa ochrona pięty

 

Elastyczne pierścienie zakładane na piętę

Elastyczne pierścienie zakładane na piętę Pierścień znajduje zastosowanie w profilaktyce i wsparciu leczenia dolegliwości bólowych zlokalizowanych na podeszwowej stronie pięty.  Rolą pierścienia jest kumulacja naturalnej poduszki tłuszczowej w okolicy obciążanej czyli pod guzem piętowym. Angażujemy w ten sposób naturalną strukturę ciała absorbującą uderzenia piętą o podłoże.