Zaznacz stronę

Jałowa martwica II kości śródstopia

Jałowa martwica II kości śródstopia

Jałowa martwica głowy II kości śródstopia (choroba Freiberga-Kohlera II) stanowi jedną z rzadziej diagnozowanych przyczyn bólu przodostopia. Schorzenie objawia się bólem i możliwym obrzękiem w okolicy głowy II kości śródstopia. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, tańca lub innej aktywności fizycznej. 

Warto mieć świadomość możliwości wystąpienia jałowej martwicy kości, ponieważ schorzenie to wymaga zdecydowanego leczenia polegającego na odciążeniu kości objętej martwicą. Przeoczenie schorzenia i brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do trwałego zniekształcenia głowy kości śródstopia i silnej metatarsalgii utrudniającej chodzenie.

Czym jest jałowa martwica kości?

Jałowa martwica kości to obumieranie tkanki kostnej bez udziału drobnoustrojów (bez zakażenia kości). Uważa się, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia martwicy jest zaburzenie ukrwienia kości. 

Jałowa martwica kości trwa kilka miesięcy, a jej przebieg dzieli się na etapy:

  1. Wczesny – stopniowe obumieranie tkanki kostnej, objawy nie zawsze są jeszcze zauważalne.
  2. Rozmiękania – martwicza tkanka kostna, kość staje się mniej podatna na obciążenia mechaniczne. 
  3. Fragmentacji – tkanka martwicza zastępowana jest nową kością, w okresie tym występuje największa podatność kości na deformacje.
  4. Przebudowy – kość przybiera kształt zależny od tego, w jaki sposób oddziaływały na nią czynniki mechaniczne w fazie II i III. 

Diagnostyka

Obecność nadmiernej tkliwości i obrzęku w okolicy głowy II kości śródstopia powinna być dla fizjoterapeuty lub podologa sygnałem alarmowym. Wskazane jest odesłanie pacjenta do ortopedy celem uzyskania skierowania i wykonania zdjęcia RTG stopy. 

Leczenie choroby Freiberga-Kohlera II

Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona przez lekarza konieczne będzie odciążenie kości objętej martwicą. W większości przypadków wystarczające okazuje się wdrożenie leczenia zachowawczego, tj. wykonanie wkładek ortopedycznych odciążających łuk poprzeczny stopy ze szczególnym zwróceniem uwagi na II kość śródstopia. Konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie pozycji wspięcia na palcach

Wkładki ortopedyczne na jałową martwicę II kości śródstopia

Poniżej prezentujemy bazy wkładek ortopedycznych dla pacjentów z chorobą Freiberga-Kohlera II. Wkładka może zostać dodatkowo zmodyfikowana poprzez podklejenie grubszym materiałem głowy I kości śródstopia (stymulacja podporu I promienia) lub poprzez zastosowanie peloty / poprzeczki metatarsalnej. 

Meta Man

Meta Woman

Przeczytaj także:

Jak dobrać rodzaj wkładki Sidas 3Feet?

Jak dobrać rodzaj wkładki Sidas 3Feet?Sidas 3Feet to najpopularniejsza w naszej rodzinie linia wkładek, odpowiadająca na podstawowe potrzeby większości osób. Można je stosować w praktycznie każdym typie obuwia. W bardzo szerokiej ofercie wkładek serii 3Feet znajdują...

Stopa wydrążona – zastosowanie wkładek ortopedycznych

Stopa wydrążona cechuje się zbyt wysokim wysklepieniem łuku podłużnego, posiada deficyt pronacji, co skutkuje niewydolnym mechanizmem naturalnej amortyzacji. Dzięki temu szkielet stopy zostaje odblokowany i następuje amortyzacja obciążeń. W stopie wydrążonej ewersja pięty jest zwykle niewystarczająca

ISPO Munich 2020. Dziękujemy!

Największe na świecie targi sportowe ISPO Munich 2020 przeszł do historii. Jak co roku tysiące wystawców i dziesiątki tysięcy odwiedzająch, wśród których nie zabrakło Was - partnerów marki Sidas. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Miło było spotkać...