Zaznacz stronę

Jałowa martwica II kości śródstopia

Jałowa martwica II kości śródstopia

Jałowa martwica głowy II kości śródstopia (choroba Freiberga-Kohlera II) stanowi jedną z rzadziej diagnozowanych przyczyn bólu przodostopia. Schorzenie objawia się bólem i możliwym obrzękiem w okolicy głowy II kości śródstopia. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, tańca lub innej aktywności fizycznej. 

Warto mieć świadomość możliwości wystąpienia jałowej martwicy kości, ponieważ schorzenie to wymaga zdecydowanego leczenia polegającego na odciążeniu kości objętej martwicą. Przeoczenie schorzenia i brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do trwałego zniekształcenia głowy kości śródstopia i silnej metatarsalgii utrudniającej chodzenie.

Czym jest jałowa martwica kości?

Jałowa martwica kości to obumieranie tkanki kostnej bez udziału drobnoustrojów (bez zakażenia kości). Uważa się, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia martwicy jest zaburzenie ukrwienia kości. 

Jałowa martwica kości trwa kilka miesięcy, a jej przebieg dzieli się na etapy:

  1. Wczesny – stopniowe obumieranie tkanki kostnej, objawy nie zawsze są jeszcze zauważalne.
  2. Rozmiękania – martwicza tkanka kostna, kość staje się mniej podatna na obciążenia mechaniczne. 
  3. Fragmentacji – tkanka martwicza zastępowana jest nową kością, w okresie tym występuje największa podatność kości na deformacje.
  4. Przebudowy – kość przybiera kształt zależny od tego, w jaki sposób oddziaływały na nią czynniki mechaniczne w fazie II i III. 

Diagnostyka

Obecność nadmiernej tkliwości i obrzęku w okolicy głowy II kości śródstopia powinna być dla fizjoterapeuty lub podologa sygnałem alarmowym. Wskazane jest odesłanie pacjenta do ortopedy celem uzyskania skierowania i wykonania zdjęcia RTG stopy. 

Leczenie choroby Freiberga-Kohlera II

Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona przez lekarza konieczne będzie odciążenie kości objętej martwicą. W większości przypadków wystarczające okazuje się wdrożenie leczenia zachowawczego, tj. wykonanie wkładek ortopedycznych odciążających łuk poprzeczny stopy ze szczególnym zwróceniem uwagi na II kość śródstopia. Konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie pozycji wspięcia na palcach

Wkładki ortopedyczne na jałową martwicę II kości śródstopia

Poniżej prezentujemy bazy wkładek ortopedycznych dla pacjentów z chorobą Freiberga-Kohlera II. Wkładka może zostać dodatkowo zmodyfikowana poprzez podklejenie grubszym materiałem głowy I kości śródstopia (stymulacja podporu I promienia) lub poprzez zastosowanie peloty / poprzeczki metatarsalnej. 

Meta Man

Meta Woman

Przeczytaj także:

Wkładki do butów turystycznych

wkładki do butów turystycznych Wkładki do butów turytycznych Jeśli wycieczka w góry kojarzy ci się z dyskomfortem lub bólem stóp, warto pomyśleć o specjalistycznych wkładkach do butów trekkingowych. Wkładki zapewniają komfort, chronią mięśnie i stawy stóp przed...

Ból stóp w czasie ciąży

ból stóp w czasie ciąży Ból stóp w czasie ciąży Wiele kobiet w czasie ciąży oraz w okresie po rozwiązaniu boryka się ze zwiększoną bolesnością stóp. Ból zwykle pojawia się w trzecim lub czwartym trymestrze ciąży, kiedy ciężar ciała zwiększa się, a obrzęki nóg...

Jak dbać o stopy, aby uniknąć kontuzji podczas biegania?

Jak dbać o stopy, aby uniknąć kontuzji podczas biegania?Wytrwale trenujesz, przygotowując się do kolejnego startu, ale czy wystarczająco dbasz o swoje stopy? Stopy biegacza poddawane są zwiększonym przeciążeniom biomechanicznym, a ponadto narażone są na otarcia skóry,...