Zaznacz stronę

Korektor palucha koślawego (HALLUX VALGUS)

Indywidualna orteza do stosowania na noc.

Szyny do stosowania na noc to ortezy o działaniu terapeutycznym, które korygują położenie palucha, utrzymując staw w odpowiedniej pozycji przez określony czas. Szczególnie nadają się do leczenia palucha koślawego. Ten rodzaj zaopatrzenia palucha koślawego posiada wiele zalet tj.: działanie przeciwbólowe i korekcyjne, stopniowe odzyskiwanie prawidłowego ustawienia stawów poprzez długotrwałą repozycję oraz spowalnia rozwój choroby.

Nasza indywidualna orteza na hallux valgus jest łatwa w użyciu, wykonana jest z odpowiednich termoplastycznych materiałów. Proces dopasowania ortezy do stopy jest łatwy i wygodny. Istnieje też możliwość przemodelowania ortezy w szybki i łatwy sposób.

 

 

SPOSÓB WYKONANIA

 

KROK 1
Ten krok jest bardzo ważny. Niezbędna jest tutaj duża staranność i precyzja. Elementy mają kształt, który wymaga dopasowania do indywidualnego kształtu stopy pacjenta.

 

 

1. Przyłóż element do stopy. Należy zwrócić szczególną uwagę na obszar I głowy kości śródstopia. Trzeba dopasować kształt ortezy tak, by nie nastąpiło tarcie stawu o materiał (może to sprawiać ból podczas użytkowania). W razie potrzeby element ortezy należy dociąć do oczekiwanego kształtu. Dotyczy to wszystkich elementów składowych ortezy (warstw), które korygujemy w taki sam, konsekwentny sposób.

Zakładka 2 mm

Przytnij materiał i dopasuj szablon

jeśli jego ułożenie powoduje dyskomfort.

2. Zwróć uwagę czy szablon jest ułożony odpowiednio wokół palucha. Zawinięty pasek powinien pokrywać się na zakładkę na 2 mm.

3. Sprawdź czy ułożenie korektora nie powoduje dyskomfortu pomiędzy paluchem, a palcem II oraz przy wewnętrznym brzegu paznokcia palucha.

KROK 2 – ZGRZANIE I UPLASTYCZNIENIE

Ten krok wymaga użycia urządzenia Podolab, V-lab lub Mobilab.
Usuń warstwę zabezpieczającą powierzchnię z klejem, połącz wszystkie części ze sobą. Umieść przygotowany szablon w piecyku rozgrzanym do 85ºC na 3 minuty i rozgrzej go używając funkcji podciśnienia aby zalaminować i połączyć elementy. Korektor po podgrzaniu staje się plastyczny i gotowy do modelowania na stopie pacjenta.

KROK 3 – KSZTAŁTOWANIE I NADAWANIE FORMY KOREKTOROWI

 

Gdy element jest ciepły i zdolny do modelowania (elastyczny) umieść go odpowiednio na stopie pacjenta. Szczególną uwagę zwróć na obszar głowy I kości śródstopia. Korektor należy ukształtować manualnie (ręcznie) na stopie pacjenta.

1. Formowanie zacznij od obszaru śródstopia, gdzie w zasadzie nie trzeba wykonywać żadnej korekty. Ortezę przytwierdź do stopy dołączonym paskiem na rzepie.

Gdy tworzona orteza przytwierdzona jest rzepem do stopy w obszarze śródstopia obie dłonie osoby wykonującej ortezę pozostają wolne. Możemy je zatem wykorzystać do formowania elementu w obszarze palucha. Napięcie pasa z rzepem może zostać później (w razie konieczności) zmienione.


2. Korekcja i dopasowanie górnej części korektora wokół halluxa.
Należy owinąć ortezę wokół palucha korygując przy tym jego położenie. Dwa końce materiału wokół palucha muszą na siebie zachodzić. W tej fazie formowania korektora ustawiamy wstępną korekcję koślawosci. Materiał przytrzymujemy w ustalonej pozycji i kształcie aż do wystygnięcia. Dopiero wystygnięcie materiału gwarantuje zachowanie kształtu korektora.

Uwagi:

Orteza wykonana jest z materiałów termoformowalnych, można ją zatem po podgrzaniu przemodelować w bardzo szybki i łatwy sposób. Należy przestrzec pacjentów przed niezamierzonym przegrzaniem korektora (np. zostawieniem przy kaloryferze) co skutkować może jej zniekształceniem.

Dostępne są ortezy lewe i prawe w rozmiarach 35/36, 37/38, 39/40, 41/42, 43/44, 45/46.