Zaznacz stronę

Ostroga piętowa - przyczyny, objawy i leczenie

Ostroga piętowa  jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu zlokalizowanego w obszarze tyłostopia. Nakładające się przez dłuższy czas przeciążenia powięzi podeszwowej – będącej anatomicznym przedłużeniem ścięgna achillesa, powodują stan zapalny okostnej w miejscu przyczepu do kości piętowej. Powstająca w ten sposób szczelina jest wypełniona przez proliferację kości, prowadząc do powstania narośli kostnej zwanej ostrogą.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

W uproszczeniu można powiedzieć, że ostroga piętowa jest późną fazą zapalenia powięzi podeszwowej. Dysfunkcja ta może występować  samodzielnie lub być związana z innymi chorobami zapalnymi tj.: chorobą Reitera, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa i rozlaną idiopatyczną hiperostozą szkieletową.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej to:

  • zaburzenia chodu, związane z nadmiernym obciążaniem tyłostopia;
  • bieganie lub częste spacery – szczególnie po twardych nawierzchniach;
  • zbyt małe  lub zbyt wąskie obuwie;
  • brak wyprofilowanej wkładki wewnętrznej;
  • aktywność zawodowa, rekreacyjna, wymagająca dźwigania znacznych ciężarów;
  • spędzanie większości dnia w pozycji stojącej lub chodząc;
  • nadwaga i otyłość;
  • stopy o wysoko wydrążonym łuku lub płaskie.

Objawy ostrogi piętowej

Ostroga piętowa nie zawsze musi objawiać się bólem. Często, mimo widocznego na zdjęciu RTG charakterystycznego wyrostka, pacjent nie odczuwa dyskomfortu w obrębie stopy. Gdy jednak pojawiają się dolegliwości – ból jest ostry, kłujący pod lub przy wewnętrznej stronie pięty. Ból zazwyczaj ustępuje podczas odpoczynku, ale po powrocie do pozycji stojącej i aktywności następuje pogorszenie objawów. Ból pogłębia się podczas chodzenia po twardej powierzchni lub noszenia czegoś ciężkiego (zakupy, walizka), aż do momentu, gdy staje się tak silny, że uniemożliwia „normalne” funkcjonowanie. Dodatkowo często występuje uczucie „napięcia „ lub „sztywności” podudzia.

Diagnostyka ostrogi piętowej

Rozpoznanie może zostać postawione w oparciu o charakterystyczny wywiad kliniczny i typową lokalizację bólu. Aby jednak potwierdzić wstępną diagnozę i rozpocząć właściwą terapię niezbędne jest wykonanie prześwietlenia, które uwidacznia charakterystyczną “haczykowatą” narośl na kości piętowej. Należy także wykluczyć schorzenia takie jak: zapalenie stawów (arthritis) czy złamania.

Ostroga podeszwowa – leczenie zachowawcze

 

Ostroga podeszwowa – leczenie zachowawcze

W leczeniu ostrogi piętowej pacjent musi zachować cierpliwość, jednak według badaczy leczenie zachowawcze przynosi zadowalające efekty. W pierwszym okresie należy zmniejszyć intensywność i czas trwania aktywności i obciążenia kończyn dolnych. W zwalczaniu dolegliwości związanych z ostrogą piętową pomocne mogą okazać się zabiegi z zakresu fizykoterapii.

Stosowanie ultradźwięków, fali uderzeniowej i kąpieli pomaga zmniejszyć ból i uporać się ze stanem zapalnym.

Wybór odpowiedniego, dobrze stabilizującego stopę obuwia jest również istotną częścią terapii . U dużej liczby pacjentów ukojenie przynosi także dobór odpowiedniej wkładki ortopedycznej. Warto zadbać, aby taka wkładka została indywidualnie dopasowana do każdej ze stóp (problem nie musi występować symetrycznie). Ważne by odpowiednio wspierała rozcięgno podeszwowe oraz była wykonana z najwyższej jakości materiałów funkcyjnych, które będą amortyzować wstrząsy powstające podczas kontaktu pięty z podłożem. Więcej o indywidualnych wkładkach ortopedycznych do przeczytania TUTAJ.

Wyspecjalizowany fizjoterapeuta manualnie rozluźni napięte mięśnie oraz układa odpowiedni   plan treningowy.

W przypadku pacjentów z nadwagą konieczna może okazać się utrata masy ciała.

W niektórych przypadkach, szczególnie w stanie ostrym stosuje się farmakoterapię – głównie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. U pacjentów z nasilonymi, chronicznymi dolegliwościami niejednokrotnie wskazany jest zabieg operacyjny.

 

Ciekawostka

Wyróżniamy dwa rodzaje ostróg piętowych – górną i dolną.

Ostroga piętowa górna to zaburzenie zlokalizowane w górnej części pięty, które jest wynikiem zapalenia ścięgna Achillesa, natomiast, w przypadku ostrogi piętowej dolnej mamy do czynienia ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego.

 

 

 

Bibliografia:

  1. https://www.physiotherapy-treatment.com/calcaneal-spur.html
  2. WIKTORA DEGI ORTOPEDIA I REHABILITACJA T. 1/2 Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego – przegląd piśmiennictwa. Mariola Monika Uczciwek 2017
  1. Puttaswamaiah R, Chandran P. Degenerative plantar fasciitis: A review of currentconcepts. Foot 2007
  2. http://www.podiatech.com/our-products/catalogues-206-2.html