Zaznacz stronę

OPCT

OPCT-Podiatech to system wstępnie zaprojektowanych baz wkładek ortopedycznych. Są one dostępne w różnych wersjach, dzięki czemu łatwo można dostosować je do każdego wariantu wykonywania wkładek i sprzętu, którym dysponujemy. Koncepcja ta była przedmiotem badań naukowych i biomechanicznych, które jednoznacznie wykazały skuteczność naszych metod.

System OPCT to trzy główne kategorie: dla osób ze schorzeniami, dla sportowców i osób aktywnych oraz do obuwia codziennego. Każda z nich składa się z baz, które można w różny sposób komponować, wykonywać i modyfikować poprzez dodanie odpowiednich materiałów komfortowych lub korygujących. Oferta jest skonstruowana tak, by zapewnić rozwiązania dla praktycznie wszystkich problemów. Dostępne rozmiary wkładek: od 35 do 47.

OPCT – DLA STÓP ZE SCHORZENIAMI

Zdrowe stopy są podstawą, na której opiera się prawidłowa postawa całego ciała. Gdy występują zaburzenia w ich budowie, są przeciążane lub niestabilne powoduje to kompensacyjne nieprawidłowe ustawienie dalszych części ciała (takich jak stawy kolanowe czy obręcz miedniczna). W konsekwencji nieprawidłowości stóp często uruchamiają „reakcję łańcuchową“ prowadzącą do dysfunkcji i bólu mięśni i stawów całego ciała.

Stopy to nie tylko układ nośny dla naszego ciała lecz także złożony system mięśni i stawów odpowiedzialnych za wiele uniaktowych funkcji. Liczne połączenia stawowe stóp zabezpieczają możliwość dostosowania się ich wysklepienia do zmian podłoża, po którym stąpamy, pozostając jednocześnie wystarczająco stabilne, aby nie doprowadzić do zwichnięć i skręceń. Dzięki swej budowie, umożliwiają amortyzację sił powstających podczas kontaktu pięty z podłożem, a prawidłowy układ przodostopia jest kluczowy podczas fazy dynamicznego odbicia cyklu chodu.
Kolejną istotną składową działania układu ruchu jest prawidłowy rozkład obciążeń na podeszwie stopy. Znaczna asymetria rozkładu obciążeń na prawej i lewej stopie, a także przeciążenie przodostopia i niedociążenie tyłostopia (będące często następstwem noszenie niewłaściwego obuwia i „pochylonej wprzód“ pozycji) prowadzi do powstania miejscowych przeciążeń i sprzyja rozwojowi wad postawy ciała.

Badania firmy Sidas przeprowadzone na całym świecie pozwoliły na określenie najczęstszych problemów pacjentów zgłaszających się do gabinetów. Na tej podstawie zaprojektowaliśmy bazy wkładek przeznaczonych dla schorzeń takich jak:

 • metatarsalgia,
 • koślawość,
 • szpotawość,
 • stopa cukrzycowa,
 • brak stabilizacji.

OPCT – DLA SPORTOWCÓW I OSÓB AKTYWNYCH

Urazy, kontuzje i przeciążenia układu ruchu sportowców to zawsze aktualne zagadnienie. Osoby systematycznie uprawiające sport poniekąd z definicji narażają swój układ ruchu na uszkodzenia i przeciążenia. Nieprawidłowości w budowie stóp często wpływają na zaburzenie funkcjonowanie kończyn dolnych, a nawet całego układu mieśniowo-szkieltowego.
Należy pamiętać, że każda stopa jest inna (nawet u jednej osoby mogą występować znaczne różnice pod względem budowy czy przebytych urazów w obrębie stóp). Receptą na te problemy jest dedykowana, indywidualnie dobrana lub formowana bezpośrednio na stopie pacjenta wkładkę.
Zasadniczo dolegliwości u osób uprawiających sport można podzielić na dwie grupy:
1.Stany ostre – zerwanie mięśnia lub ścięgna mięśniowego podczas aktywności tj.: skręcenie stawu skokowego, uszkodzenie ścięgna Achillesa, naderwanie mięśni podudzia.
2. Stany przewlekłe – powstałe w wyniku przeciążenia układu ruchu tj.: przeciążenie powięzi podeszwowej, ból ścięgna Achillesa, ból przedniej części stawu kolanowego, zespół bólowy kręgosłupa.
Najczęstszą przyczyną wyżej wymienionych dolegliwości są zaburzenia biomechaniki stopy, zaburzenie równowagi mięśniowej kończyny dolnej, błędy treningowe oraz zła technika sportowa. Aby przeciwdziałać powstawaniu urazów sportowych coraz więcej ortopedów sportowych i fizjoterapeutów zaleca stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych. W oparciu o złożone badanie kliniczne specjalnie przeszkolony terapeuta wykona lub dobierze indywidualne wkładki sportowe – profilaktyczne lub korekcyjne.

Oferta tej kategorii odpowiada na potrzeby stóp osób aktywnych, uprawiających różne dyscypliny sportu, np.:

 • bieganie,
 • kolarstwo,
 • trekking,
 • sporty zimowe,
 • rugby,
 • piłka nożna,
 • golf,
 • tenis.

Projektując bazy wkładek OPTC-SPORT kierowano się cechami budowy obuwia sportowego, odpowednimi dla danej dyscypliny oraz biomechaniką stóp charakterystyczną przy danej aktywności. Bazy wkładek opracowano przy udziale ekspertów i przetestowano przez sportowców i praktyków. Niezwykle ważną rolę odgrywają tu materiały, które zostały dobrane ze względu na ich trwałość, właściwości dynamiczne i higieniczne.

OPCT – DO CODZIENNEGO OBUWIA

W trosce o zdrowie i komfort pacjentów budowa poszczególnych baz wkładek OPCT została dostosowana do potrzeb każdej części stopy.

Specjalnie opracowana kombinacja materiałów odciążających zapewnia komfort oraz łagodzi dolegliwości bólowe powstałe na poziomie przodostopia.
Amortyzację obciążeń podczas kontaktu pięty z podłożem zapewniają specjalne materiały o udowodnionych naukowo właściwościach, które połączone warstwowo zabezpieczają tyłostopie oraz zapobiegają przenoszeniu się przeciążeń, powstałych podczas chodu, na stawy kolanowe i biodrowe.
Zastosowanie kilku warstw materiału żywicznego zapewnia stabilizację tyło i śródstopia u osób z tendencją do częstych skręceń, zwichnięć w obrębie stawu skokowego oraz jako profilaktyka dla osób narażonych na tego typu urazy.
Wkładki po uformowaniu maksymalnie dostosowują się do kształtu stopy zapewniając równomierne podparcie stóp i komfort.

Ta kategoria to bazy dostosowane do codziennego obuwia oraz zaspokojenia potrzeb użytkowania, takich jak podparcie i dynamika.