Zaznacz stronę

Skarpety narciarskie – jakie wybrać?

Skarpety narciarskie – jakie wybrać?

Skarpety narciarskie pośredniczą w kontakcie stopy z butem narciarskim. Dobrze dopasowane skarpety narciarskie zapewniają komfort i poprawiają czucie stopy w bucie, co przekłada się na lepszą precyzję sterowania nartami. Różne modele skarpet mogą spełniać dodatkowe cele, np. chronić miejsca narażone na ucisk czy zapobiegać utracie ciepła, utrzymując komfort cieplny nóg. 

Jak gruba powinna być skarpeta narciarska?

Dobranie odpowiedniej grubości skarpety umożliwia idealne wypełnienie objętości między kończyną dolną a butem narciarskim. Większość skarpet SYNERGY FIT™ występuje w wersjach grubości:

 • LV – cienkie,
 • MV – średnie. 

Skarpety o powyższych grubościach będą optymalne dla osób poszukujących komfortu i utrzymania ciepłych stóp. 

Skarpety dla sportowców Sidas SKI ULTRAFIT posiadają grubość:

 • ULV – ultra cienkie,
 • LV – cienkie. 

Ultra cienkie skarpety wspierają odbiór bodźców proprioceptywnych i dostarczają większych wrażeń podczas jazdy na nartach. Osoby noszące ultra cienkie skarpety często porównują ich użytkowanie do efektu uczucia „drugiej skóry”. 

Skarpety narciarskie Sidas SYNERGY FIT™ tkane w 3D

Skarpety SYNERGY FIT™ zostały zaprojektowane na bazie ponad 400 tysięcy skanów 3D stóp wraz z podudziami, dzięki czemu skarpety idealnie przylegają do nóg, nie opadają ani nie rolują się w okolicy stawu skokowego. Dzięki elastycznym właściwościom materiału skarpety otulają nogi, optymalnie dopasowując się do określonej okolicy anatomicznej. Ponadto skarpety zachowują swój kształt nawet po wielu praniach i są odporne na rozciąganie lub skurczenie. 

  skarpety narciarskie sidas synegryfit

  Skarpety bezszwowe

  Wszystkie modele skarpet SYNERGY FIT™ są pozbawione wewnętrznych szwów, dzięki czemu nie dochodzi do wyżynania się materiału w skórę, jak to często zdarza się w przypadku standardowo szytych skarpet. Nosząc skarpety bezszwowe, unikasz w niepotrzebnych podrażnień skóry, które po kilku godzinach mogłyby skutecznie uprzykrzyć aktywność na świeżym powietrzu. 

  Kompresyjne skarpety narciarskie

  Gama skarpet  różni się stopniem kompresji:

  • Umiarkowana kompresja 10-15 mmHg jest wystarczająca, aby skarpety optymalnie dopasowały się do kształtu stóp i goleni. Jest to wskazana wysokość kompresji dla osób ceniących komfort. 
  • Podwyższona kompresja 15-20 mmHg zwiększa bodźcowanie proprioceptywne stóp w butach narciarskich, dzięki czemu dochodzi do optymalizacji reakcji układu nerwowo-mięśniowego.  
  • Bardzo mocna kompresja 20-30 mmHg jest dedykowana sportowcom oczekującym najwyższego wsparcia precyzji sterowania nartami. Przy tym poziomie kompresji stopień bodźcowania stóp jest najwyższy, dzięki czemu układ nerwowy najszybciej reaguje na zmiany w ustawieniu nóg względem podłoża.

  Skarpety narciarskie na marznące stopy

  Bardzo dobrą propozycją dla osób z problemem marznących stóp będą skarpety SYNERGY FIT™  SKI MERINO. Skład materiałowy to połączenie wełny merynosowej z włóknami technicznymi, co przekłada się na bardzo wysoki stopień termoizolacji i zatrzymania ciepła przy stopach. Jednocześnie skarpety te skutecznie odprowadzają pot, zapobiegając uczuciu wilgotnych stóp. 

  Jeśli planujesz długotrwałą aktywność w ujemnych temperaturach otoczenia, najlepsze będą skarpety z wbudowanym systemem grzewczym. Podgrzewane skarpety SYNERGY FIT™ SKI HEAT umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury oraz ukrwienia kończyn, co zapobiega uczuciu nieprzyjemnego bólu przy zmarzniętych stopach.

  Skarpety chroniące goleń przed uciskiem

  Jeśli po długotrwałej jeździe na nartach odczuwasz dyskomfort z przodu podudzia, wypróbuj skarpety SYNERGY FIT™ SKI PROTECT. Skarpety posiadają specjalny piankowy element pochłaniający wibracje oraz chroniący kość piszczelową przed uciskiem.

  Wytrzymałe skarpety ze wzmocnieniami przy palcach i pięcie

  Wszystkie skarpety z linii SYNERGY FIT™ posiadają wzmocnienia w okolicy palców i pięty. Dzięki temu skarpety są bardzo wytrzymałe i odporne na przetarcia. Raz zakupione skarpety posłużą Ci na wiele lat zimowych aktywności. 

  Jak wybrać najlepsze skarpety narciarskie dla siebie?

  Jeśli nadal nie wiesz, jaka grubość, stopień kompresji oraz pozostałe cechy skarpet będą dla Ciebie najlepsze, napisz do nas sklep@sidas.pl  – z przyjemnością Ci doradzimy!