fbpx
Kraków, ul. Zakopiańska 56A
+48 603 289 589
pon - wt: 11 - 15, śr: 16 - 20

Skrót kończyny - wkładki 3Feet Patho-Logic®️

Skrót kończyny dolnej podejrzewa się, gdy patrząc na sylwetkę osoby badanej w płaszczyźnie czołowej, mamy wrażenie, że jedna noga jest krótsza a druga dłuższa. Widoczne jest pochylenie miednicy na jedną ze stron, widoczne może być także kompensacyjne boczne skrzywienie kręgosłupa. Chód wydaje się być niesymetryczny, w badaniu statycznym na macie tensometrycznej może występować nierówne obciążenie prawej i lewej kończyny dolnej. W badaniu dynamicznym jedna stopa może pracować bardziej w kierunku pogłębionej pronacji, a druga w supinacji.  

Różnicę w długości kończyn dolnych zaopatruje się wkładkami jedynie w określonych sytuacjach. Wykonanie wkładek wyrównujących skrót zawsze powinno być uzasadnione i poprzedzone dokładną diagnostyką fizjoterapeutyczną lub ortopedyczną. 

Skrót anatomiczny a skrót funkcjonalny

Skrót anatomiczny

Skrót anatomiczny to rzeczywista strukturalna nierówność długości kończyn – wywołana wrodzoną lub nabytą deformacją kości. 

Przyczyną skrótu anatomicznego mogą być: 

  • wrodzone deformacje kostne (np. niedorozwój kończyny), 
  • jednostronne zaburzenie wzrostu kości u dzieci z powodu uszkodzenia chrząstki wzrostowej, 
  • stany pourazowe – zrośnięcie złamanej lub zmiażdżonej kości w skróceniu / wydłużeniu / nieprawidłowym kątowym ustawieniu odłamów, 
  • wygięcie kości wtórnie do zapalenia kości o ciężkim przebiegu, 
  • stany po odcinkowym usunięciu kości (resekcji guzów), 
  • nieprawidłowo wszczepiona endoproteza stawu biodrowego. 

Przykłady deformacji strukturalnych prowadzących do skrótu anatomicznego:

  • odmienna długość kości udowej lub piszczelowej niż u kończyny przeciwnej, 
  • zmniejszona wysokość kości piętowej,   
  • jednostronna koślawość lub szpotawość biodra. 

Skrót funkcjonalny

Przyczyną skrótu funkcjonalnego najczęściej są zaburzenia statyki miednicy. Nieprawidłowe ustawienie talerzy biodrowych względem kości krzyżowej wpływają na orientację ustawienia panewek stawów biodrowych. Może to powodować pozorne skrócenie kończyny. 

Zaburzenia statyki miednicy wywołane są najczęściej asymetrią napięć mięśniowych, która wynika zwykle ze złych nawyków „krzywego” siedzenia, tj. zakładania „nogi na nogę” i siedzenia z oparciem łokcia po jednej stronie. Asymetrie w postawie ciała mają tendencję do stopniowego utrwalania się. Asymetrie napięć mięśniowych towarzyszą także bólom położonym po jednej stronie ciała lub schorzeniom neurologicznym. 

W warunkach skrótu funkcjonalnego w postawie stojącej także obserwuje się przechylenie miednicy i inne zaburzenia postawy widoczne w płaszczyźnie czołowej. W leżeniu tyłem jedna noga wydaje się być krótsza od drugiej. W trakcie przejścia do siadu prostego, gdy guzy kulszowe są równo obciążane, długość kończyn może ulec wyrównaniu (zmiany w postawie są jeszcze korektywne). Gdyby wykonać zdjęcie rentgenowskie postawy od pasa w dół i zmierzyć kości, ich długość okazuje się być równa. 

Kiedy stosujemy wkładkę wyrównującą skrót kończyny?

Decyzję co do konieczności wyrównania skrótu powinno podejmować się bardzo rozważnie. Nie powinno się wyrównywać skrótów funkcjonalnych, które można z powodzeniem wyprowadzić fizjoterapią (terapią manualną i reedukacją postawy ciała). 

Wkładki wyrównujące skrót można rozważyć w przypadku utrwalonego pogłębiającego się skrótu funkcjonalnego, którego nie da się wyprowadzić fizjoterapią, a częściowe wyrównanie skrótu wkładką łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa. 

Wkładki wyrównujące skrót można wykonywać w przypadku skrótu anatomicznego, zwłaszcza gdy zmiana w długości kończyny następuje w krótkim okresie czasu (kilka tygodni do kilku miesięcy). Znaczne skróty powyżej 3 cm korygowane są obuwiem ortopedycznym, jeszcze większe mogą wymagać operacyjnego wydłużenia kończyny. 

Skrót kończyny dolnej – modyfikacja wkładki 3Feet Patho-Logic®️

  • wkładka bazowa dostosowana do wysokości sklepienia podłużnego, stabilizująca tyłostopie, 
  • podpiętek 4 mm, 6 mm lub 8 mm umieszczany we wkładce dla „krótszej” kończyny dolnej.

Inne patologie - opis modyfikacji wkładek 3Feet Patho-Logic: