Otarcia i odciski na stopach –
jak zapobiegać?
Otarcia, odciski oraz inne drobne uszkodzenia skóry mogą skutecznie pozbawić radości podczas uprawiania sportu. Jeśli uwielbiasz bieganie, długie wędrówki górskie, skitouring czy narciarstwo, dobrze wiesz, że ból stopy często staje się powodem przedwczesnego zakończenia treningu lub wycieczki. Zabezpieczenie stóp specjalnymi żelowymi nakładkami chroni skórę przed tarciem, dzięki czemu zapewnia komfort przez cały czas aktywności.
Jakie są przyczyny powstawania odcisków i otarć skóry na stopach?
Zmienność osobnicza kształtu stóp powoduje, że stopa nie zawsze idealnie układa się bucie. Wśród typów stóp wyróżnia się:
Stopę rzymską – palce stopy są zbliżonej długości, przodostopie przypomina w zbliżeniu kwadrat.
Stopę egipską – najdłuższym palcem jest paluch, długość palców stopniowo maleje aż do piątego palca,
Stopę grecką – najdłuższym palcem jest drugi palec.
W stopie egipskiej najczęściej dochodzi do obtarć skóry i urazów paznokcia palucha. Nierzadko powstaje miejscowy stan zapalny przy paznokciu, który ciągnie się miesiącami i utrudnia chodzenie w bardziej dopasowanych butach. W stopie greckiej najbardziej podatnym na otarcia jest drugi najdłuższy palec, który lubi się podwijać i ocierać grzbietową powierzchnią o nosek buta. Najrzadziej urazom ulega stopa rzymska. Ze względu na zbliżoną długość palców w stopie rzymskiej wiele osób ma tendencję do kupowania zbyt małych – wąskich butów, co może powodować otarcia z boku głowy I-wszej i V-tej kości śródstopia.
Wybierając obuwie sportowe, górskie czy też buty narciarskie powinniśmy skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawców, którzy dobiorą model, długość i tęgość buta do Twojej stopy. Nie zawsze jednak udaje się to w 100%, zwłaszcza, gdy dodatkowo posiadasz deformacje palców (haluksy, palce młotkowate, bunionette) czy też wyrośl w okolicy pięty (tzw. piętę Haglunda). Nawet, gdy w sklepie wydaje się, że buty leżą idealnie, po kilku godzinach aktywności okazuje się, że w którymś miejscu dochodzi do nadmiernego tarcia lub ucisku stopy.
Urazy skóry stóp a sport
Bieganie
W trakcie lądowania na stopę działają nawet 4 razy większe obciążenia niż podczas chodu. Rolą stopy jest amortyzacja sił poprzez sprężyste odkształcenie się łuku podłużnego. Stopa w trakcie biegania może wydłużać się nawet do 1 cm! Często powoduje to podwijanie się palców i ich bolesne ocieranie o but.
Narciarstwo i skitouring
Jeśli pierwszy raz wybierasz się w nowych butach narciarskich na stok i chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, pamiętaj o ochronnych żelowych osłonach w strategicznych miejscach stóp (palce, pięta, golenie). Nawet jeśli Twoje buty przeszły bootfitting, ale planujesz spędzisz w górach długie godziny, nie zaszkodzi, gdy zabezpieczysz skórę dodatkowymi nakładkami.
Wędrówki górskie
Obuwie górskie cechuje bardziej sztywny zapiętek, którego rolą jest stabilizacja tyłostopia. Jeśli twoja pięta ma nietypowy kształt, może dojść do odgnieceń na jej powierzchni lub też bolesnego ocierania się skóry o materiał. Obtarte pięty powodują ból i mogą utrudniać stabilne stawianie stopy, zwiększając ryzyko potknięcia.
Żelowe ochraniacze na palce przeciwko otarciom skóry i urazom paznokci
Żelowe osłony obejmujące czubki palców nie tylko chronią przed otarciami skóry, ale także zapobiegają urazom paznokci. Jeśli wskutek poprzedniej wyprawy Twoje paznokcie ucierpiały i właśnie schodzą, tym bardziej wskazana jest ich ochrona. Zabezpieczenie palców pozwala na prawidłowy wzrost płytki paznokciowej.
Żelowe ochraniacze na palce zapobiegające otarciom
Jeśli Twoje palce mają tendencję do podkurczania i ocierania grzbietową stroną o but, koniecznie wypróbuj żelowe rurki na palce. Akcesoria te skutecznie chronią drugi palec przed urazami, zwłaszcza gdy posiada on deformację młotkowatą.
Żelowe ochraniacze na kostki
Aby uniknąć bolesnych otarć kostek, które często zdarzają się narciarzom, zwłaszcza osobom uprawiającym narciarstwo alpejskie i skitouring, warto pomyśleć o żelowych ochraniaczach na kostki. Ten niewielki element naklejany na kostki nieprawdopodobnie poprawia komfort. Dzięki niemu na pewno zapomnisz o bólu kostek podczas każdej aktywności fizycznej, do której wykorzystujesz wyższe buty.
Osłona żelowa na przodostopie – zapomnij o bolesnym pieczeniu na podeszwie!
W trakcie schodzenia lub zbiegania w dół może dojść do przesuwania się stopy i tarcia przodostopia o wkładkę fabryczną buta. U osób z płaskostopiem poprzecznym mogą pojawiać się głębokie modzele i drążące odciski, które nierzadko wymagają specjalistycznego opracowania u podologa. Aby zapewnić komfort i zapobiec powstawaniu tych zmian, załóż na stopę specjalną opaskę, która w części podeszwowej przodostopia posiada specjalną miękką podkładkę. Osłona przodostopia jest elastyczna i dobrze dopasowuje się do kształtu stopy, dzięki czemu pozostaje na swoim miejscu.
Samoprzylepne plastry ochronne do wycięcia z arkusza
Jeśli okolica podatna na otarcia znajduje się w nietypowej lokalizacji, zaopatrz się w arkusze materiałów ochronnych. Możesz wyciąć plaster o dowolnym kształcie i rozmiarze, a następnie umieścić na stopie. Dzięki specjalnej powłoce adhezyjnej plastry mogą być użytkowane wielokrotnie.
Żelowe podkładki przeciwko bólom pięty
Jeśli podczas długotrwałych wędrówek odczuwasz dyskomfort w obrębie pięty, a Twoja skóra ma tendencję do powstawania pęknięć w tej okolicy, wypróbuj żelowe podpiętki SIDAS. Żelowe podkładki absorbują siłę uderzenia piętą o podłoże i przynoszą ulgę zmęczonym stopom.