Zaznacz stronę

40 lat doświadczenia – historia marki Sidas

Francuska firma SIDAS jest światowym liderem w rozwoju technologii poprawiających komfort użytkowników obuwia sportowego i codziennego. Swoją misję SIDAS określa następująco:

“Rozwiązania dla każdej stopy, każdego rodzaju aktywności ruchowej, do codziennego użytku. W trosce o komfort Twoich stóp”.

Jak powstała koncepcja wkładek SIDAS?

Początki SIDAS sięgają 1975 roku. Firma powstała z inicjatywy trzech wysokiej klasy instruktorów narciarskich:

  • Loïc David,
  • Jacques Martin,
  • Gabriel Pellicot.

Celem, który ich połączył, było poszukiwanie nowatorskich rozwiązań w zakresie poprawy komfortu stóp podczas jazdy na nartach.

Pomysł na stworzenie wkładek, wykonywanych na bazie odcisku stopy, po raz pierwszy zrodził się w umyśle Loïc David, podczas gdy spacerował boso po plaży jednej z hawajskich wysp.  Zauważył, że każda stopa pozostawia na piasku unikatowy ślad, niczym odbitka linii papilarnych palców u rąk. Idealne dopasowanie podłoża do kształtu stopy zapewnia jej optymalne wsparcie i stabilizację. Stąd narodził się pomysł, aby uformować wkładkę na bazie odcisku stopy. Nie mając jeszcze specjalistycznego sprzętu, Loïc David wsypał piasek do kuchennego naczynia i stworzył pierwszy prototyp wkładki w oparciu o indywidualny odcisk stopy. Pozytywny efekt stał się inspiracją do wykorzystania materiałów termoformowalnych w produkcji wkładek CONFORM’ABLE.

Zaangażowanie i pasja Davida Loïca, Martina Jacquesa i Gabriela Pellicot’a sprawiły, że Sidas w ciągu kilku lat stał się liderem na prężnie rozwijającym się rynku narciarskim. Nieustanny rozwój doprowadził do rozpowszechnienia rozwiązań poprawiających komfort stóp podczas jazdy na nartach i wykonywania innych aktywności zimowych. Coraz więcej sportowców użytkowało indywidualne wkładki SIDAS, dając pozytywny feedback i nie rozstając się z wkładkami ani na jeden trening.

Narodziny marki Podiatech (SIDAS Medical)

Wkrótce technologią SIDAS zainteresował się Patrick Boismal – ortotyk szukający sposobów na poprawę komfortu obuwia medycznego pielęgniarek i innych pracowników medycznych. Zachwycony możliwościami materiałów termoformowalnych postanowił dołączyć do zespołu SIDAS i wykorzystać je do wytwarzania wkładek w celach terapeutycznych. W ten sposób w 1985 roku powstała marka Podiatech. Patrick Boismal zaczął prezentować koncepcję SIDAS w środowisku lekarskim i podiatrycznym w wielu krajach. Dzięki temu rozwiązania Podiatech zdobyły uznanie wielu profesjonalistów działających w dziedzinie podologii, poszukujących technologii najwyższej jakości.

Wkładki sportowe – kolejne sukcesy

W 1995 roku produkty SIDAS były już wspierane przez wielu wybitnych specjalistów, którzy jednocześnie stali się ekspertami promującymi francuską technologię formowania wkładek:

∙         Jean-Jacques Rivet – biomechanik sportu

∙         Rene Jourdain – dyplomowany osteopata

∙         Jean-Marcel Ferret – lekarz sportowy

∙         Jean-Claude Gaillet – podiatra

∙         Matthieu Papin – inżynier ergonomii kolarstwa

∙         Jules Mills – specjalista w zakresie bootfittingu (buty narciarskie)

SIDAS rozwinął linię specjalistycznych wkładek dedykowanych aktywnościom sportowym. Opracowano kombinacje materiałów wkładek dopasowanych do wzorców biomechanicznych sportów takich jak: golf, piłka nożna, rugby, sporty halowe, bieganie, kolarstwo.

 
 

Ugruntowanie pozycji SIDAS na rynku globalnym

W 2003 roku firmę SIDAS przejęła trójka ambitnych przedsiębiorców: Francois Duvillard, Jean-Pierre Delangle i Thiery Ravillion. Efektem ich działań był dalszy rozwój i rozszerzenie dystrybucji produktów SIDAS w ponad 30 krajach świata. Pod patronatem SIDAS we francuskich Voiron i Lyon otwarto do dzisiaj prężnie funkcjonujące centra ortopedii sportowej. W ośrodkach prowadzone są badania dokumentujące efekty stosowania indywidualnych wkładek SIDAS. 

SIDAS opatentował 40 swoich produktów. Sportowcy użytkujący wkładki ortopedyczne SIDAS zdobyli dotąd na zimowych Igrzyskach Olimpijskich aż 44 medale. Dzięki pełnej sukcesów współpracy z najlepszymi sportowcami na świecie, produkty SIDAS są także stale rekomendowane przez czołowych producentów sprzętu i artykułów sportowych – Salomon, Head, Atomic, RaidLight, Graf, Fi’zi:k, Dynafit, Technica, Lange, Rossignol.

Obecnie SIDAS posiada swoje przedstawicielstwo w 45 krajach świata.