Zaznacz stronę

Indywidualne wkładki do butów – proces wykonania

Wkładki ortopedyczne – dlaczego powinny być indywidualne?

  • Każda z naszych stóp jest unikalna – cechy takie jak kształt, ruchomość oraz praca w odniesieniu do pozostałych części ciała, są niepowtarzalne.
  • Nasze stopy (prawa i lewa) nigdy nie są idealnie symetryczne.
  • Każda nieprawidłowość w obrębie stóp może mieć różne nasilenie i powodować odmienne skutki dla postawy ciała i chodu. 

Aby zapewnić optymalne wsparcie i komfort należy przygotować wkładkę indywidualnie dopasowaną do każdej ze stóp. Metodą spełniającą te wymagania jest formowanie wkładek termoplastycznych na bazie odcisku stóp w pozycji skorygowanej. 

Wkładki wykonywane indywidualnie cechuje najwyższa skuteczność działania. 

Formowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych SIDAS powinno być poprzedzone badaniem stóp. 

 

Jak wygląda badanie stóp?

  1. Wywiad

Specjalista zadaje pytania dotyczące niepokojących objawów, poziomu aktywności i rodzaju użytkowanego obuwia.

2. Badanie kliniczne

Specjalista bada stopy przez dotyk, może nimi poruszać lub poprosić o wykonanie określonego ruchu. Ocenia również postawę ciała i pracę stóp podczas chodzenia.

3. Badanie z użyciem plantokonturografu, podoskopu i/lub maty tensometrycznej.

Specjalistyczne urządzenia pozwalają dokładniej zbadać stopy oraz precyzyjnie zaprojektować wkładki ortopedyczne. Osoba badająca stopy dokonuje wyboru urządzenia najbardziej przydatnego w diagnostyce danego problemu.

Jak wygląda wykonanie wkładek indywidualnych SIDAS?

 

Opis przedstawia proces formowania wkładek na poduszkach podciśnieniowych – wkładki powstają na bazie odcisku stóp w pozycji skorygowanej:

Dobór materiałów, z których zostaną wykonane wkładki

Specjalista wybiera odpowiedni rodzaj bazy wkładki – tj. wstępnie przygotowanej kompozycji materiałów termoplastycznych. W razie potrzeby specjalista może zmodyfikować materiały w obrębie wkładki tak, by zapewnić stopie jeszcze więcej komfortu lub zwiększyć stopień stabilizacji.

Komponując materiały, specjalista bierze pod uwagę również rodzaj podejmowanej aktywności oraz objętość obuwia, w którym wkładki będą użytkowane. Możliwe jest wykonanie skutecznych wkładek zarówno do obszernych butów trekkingowych, butów sportowych, butów codziennych o standardowej objętości jak i eleganckiego obuwia wizytowego.

Wykonanie odcisków stóp w pozycji skorygowanej

Na tym etapie zostaniesz poproszony o zajęcie pozycji stojącej lub siedzącej z oparciem stóp na silikonowych poduszkach. Specjalista ustawi Twoje stopy w optymalnej pozycji i za pomocą poduszek dokona precyzyjnych korekt. Dzięki temu odciski stóp w poduszkach będą idealnie odwzorowywać pożądany kształt podeszwy stopy.

 

Formowanie wkładek w odciskach stóp

Podgrzane wcześniej wkładki stają się podatne na formowanie. Ciepłe wkładki umieszczane są w odciskach stóp na poduszkach podciśnieniowych. Ponowne ułożenie stóp na poduszkach powoduje precyzyjne formowanie wkładek na bazie wykonanych odcisków.

Doklejenie dodatkowych elementów do uformowanych wkładek

W razie potrzeby do wkładek zostają doklejone dodatkowe elementy stabilizujące, odciążające lub stymulujące propulsję.

Przymierzanie wkładek

Możesz od razu przymierzyć wkładki i opowiedzieć o swoich odczuciach. Wkładki przy zastosowanych korektach powinny być komfortowe w noszeniu.

Pierwsze dni użytkowania wkładek

Przez pierwsze kilka dni użytkowania wkładek możesz odczuwać zmianę w sposobie przetaczania stopy w trakcie chodu. Jest komfortowo, ale „inaczej”. W tym okresie stopa i układ nerwowy stopniowo adaptują się do wkładek. Wraz z upływem czasu, przy pełnym zachowaniu funkcji wkładek, odczucia te stają się mniej wyraźne.

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna: w przypadku wkładek korekcyjnych zaleca się przeprowadzenie wizyty kontrolnej (np. po 3-4 miesiącach). Wraz z postępem terapii wkładki można zmodyfikować, np. zwiększyć lub zmniejszyć stopień korekcji.

Jak dbać o wkładki?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji wkładek:

  • można czyścić ręcznie za pomocą wody z mydłem (30°C)
  • celem wysuszenia wkładek pozostawić na kilka godzin w suchym miejscu
  • nie wolno wystawiać na słońce lub inne źródła ciepła (np. ciepły grzejnik) – może to spowodować niepożądaną zmianę kształtu wkładek.

Inne rozwiązania

Oprócz wkładek ortopedycznych specjalista może zaproponować:

  • wykonanie indywidualnej ortezy nocnej na paluch koślawy

Funkcją ortezy jest profilaktyka przykurczów tkanek miękkich położonych od strony II kości śródstopia oraz odbarczenie tkanek rozciąganych od strony wypukłości haluksa. Korzyścią regularnego stosowania ortezy jest złagodzenie dolegliwości bólowych stawu palucha oraz zapobieganie utrwalaniu się deformacji.

Kształt ortezy jest formowany na stopie tak, aby uzyskać optymalne ustawienie palucha. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu orteza jest bardzo komfortowa w noszeniu. W razie potrzeby można ją ponownie podgrzać i zmienić zakres korekcji.

  • elastyczne pierścienie zakładane na piętę

Pierścień znajduje zastosowanie w profilaktyce i wsparciu leczenia dolegliwości bólowych zlokalizowanych na podeszwowej stronie pięty. Rolą pierścienia jest kumulacja naturalnej poduszki tłuszczowej w okolicy obciążanej czyli pod guzem piętowym. Angażujemy w ten sposób naturalną strukturę ciała absorbującą uderzenia piętą o podłoże.

  • osłony na palce młotkowate i piętę

Osłony zapobiegają otarciom i odciskom na skórze podczas chodzenia i aktywności sportowej.