Zaznacz stronę

Jak dobrać rodzaj wkładki Sidas 3Feet?

Sidas 3Feet to najpopularniejsza w naszej rodzinie linia wkładek, odpowiadająca na podstawowe potrzeby większości osób. Można je stosować w praktycznie każdym typie obuwia. W bardzo szerokiej ofercie wkładek serii 3Feet znajdują się modele dopasowane do większości typów aktywności. Są to między innymi:

  • Wkładki 3Feet Activ przeznaczone dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów, osób ćwiczących na siłowni lub w boxie crossfitowym. 
  • Wkładki 3Feet Slim zapewniają niezmiennie świetne wsparcie stóp, a dzięki nieco mniejszej objętości doskonale sprawdzają się w obuwiu codziennym i bardziej eleganckim.
  • Wkładki 3Feet Merino, z wyściółką z wełny merynosów oprócz odpowiedniego podparcia stóp zapewniają komfort cieplny, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdzają się w butach zimowych. 
  • Wkładki 3Feet Winter to z kolei propozycja dla narciarzy, osób jeżdżących na snowboardzie, uprawiających łyżwiarstwo lub grają w hokeja.

Typy wkładek Sidas 3Feet

Dostępny w naszej ofercie system wkładek 3Feet opiera się na dopasowaniu kształtu wkładki do wysokości sklepienia podłużnego stopy. Wyróżnia się następujące typy wkładek 3Feet:

  • MID – wkładki dla stopy neutralnej, o średnim wysklepieniu łuku podłużnego,
  • HIGH – wkładki dla stopy wydrążonej, o wysokim sklepieniu łuku podłużnego,
  • LOW – wkładki dla stopy, o obniżonym sklepieniu podłużnym.

Aby dobrać odpowiedni rodzaj wkładki 3Feet zbadaj swoje stopy w jednym z naszym sklepów partnerskich. Możesz również samodzielnie spróbować ustalić rodzaj wkładek, który będzie pasował do typu Twoich stóp.

Ocena ustawienia pięty

Poproś drugą osobę o wykonanie zdjęć Twoich stóp. Ważne, aby aparat znajdował się na poziomie nieco powyżej stawów skokowych. Stań w swobodnej pozycji ze stopami ustawionymi na szerokość bioder. Zdjęcie stóp wykonane z tyłu umożliwia ocenę osi tyłostopia:

 

  • Pięty pochylone mocno do środka, uwydatnienie kostek przyśrodkowych – koślawość tyłostopia. 
  • Pięty minimalnie pochylone do środka lub proste – neutralne ustawienie tyłostopia. 
  • Pięty pochylone do boku, możliwe uwydatnienie kostek bocznych – szpotawość tyłostopia. 

Test odbitki mokrej stopy

Przygotuj kartkę papieru w formacie A4. Zmocz podeszwę stopy wodą lub pomaluj stopę zmywalną farbą do skóry. Wykonaj krok przez kartkę papieru tak, aby stopa przetoczyła się od pięty przez śródstopie aż po palce. Powtórz procedurę dla przeciwnej stopy. 

Stopa o średnim wysklepieniu łuku podłużnego powinna posiadać odbicie na całej szerokości przodostopia, odbicie bocznej część stopy w śródstopiu oraz odbicie pięty.

Odbitkę stopy wydrążonej ze szpotawym ustawieniem pięty charakteryzuje odbicie przodostopia po zewnętrznej stronie, odbicie bocznej części stopy w śródstopiu oraz odbicie pięty bardziej po zewnętrznej stronie. Stopa wydrążona (bez szpotawości) może opierać się jedynie na przodostopiu oraz pięcie – odbicie śródstopia nie będzie widoczne. 

Odbitkę stopy o obniżonym łuku podłużnym cechuje mocniejsze odbicie pięty po przyśrodkowej stronie i możliwe mocniejsze odbicie przodostopia po przyśrodkowej stronie. W przypadku stopy płasko-koślawej bardzo często nie ma podparcia śródstopia po stronie bocznej, ponieważ cała stopa pochyla się do środka, odciążając brzeg boczny. 

Odbitkę stopy z płaskostopiem cechuje szerokie zacienienie obrysu stopy w śródstopiu – łuk podłużny jest wypłaszczony i dotyka podłoża, odciskając farbę na kartce.

Wybór wkładki Sidas 3Feet

Jeśli odbitka Twojej stopy wskazuje na średnie wysklepienie łuku podłużnego, a Twoje pięty układają się prosto – wybierz wkładki MID.

Jeżeli odbitka stopy wskazuje na przyśrodkowe przesunięcie nacisku lub na płaskostopie, a Twoje pięty ustawiają się w koślawości – wybierz wkładki LOW.

Jeżeli odbitka stopy wskazuje na stopę wydrążoną, wybierz wkładki HIGH. W przypadku, gdy obserwujesz mocne odchylenie pięt na zewnątrz (szpotawość) weź pod uwagę wkładkę MID oraz HIGH. Jeżeli wkładki HIGH będą pogłębiać szpotawość, zamień je na wkładki rodzaju MID. 

Przeczytaj także:

Stopa wydrążona – zastosowanie wkładek ortopedycznych

Stopa wydrążona cechuje się zbyt wysokim wysklepieniem łuku podłużnego, posiada deficyt pronacji, co skutkuje niewydolnym mechanizmem naturalnej amortyzacji. Dzięki temu szkielet stopy zostaje odblokowany i następuje amortyzacja obciążeń. W stopie wydrążonej ewersja pięty jest zwykle niewystarczająca

ISPO Munich 2020. Dziękujemy!

Największe na świecie targi sportowe ISPO Munich 2020 przeszł do historii. Jak co roku tysiące wystawców i dziesiątki tysięcy odwiedzająch, wśród których nie zabrakło Was - partnerów marki Sidas. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Miło było spotkać...

Paluch koślawy (hallux valgus) – wkładki ortopedyczne

Paluch koślawy (hallux valgus) – wkładki ortopedyczne Paluch koślawy (hallux valgus) – wkładki ortopedyczne Paluch koślawy (hallux valgus / haluks) to deformacja kostno-stawowa dotycząca I promienia stopy. Wizualnie paluch koślawy prezentuje się jako skrzywienie...