Zaznacz stronę

Wkładki SIDAS do butów narciarskich

Wkładki SIDAS do butów narciarskich

Wkładki do butów narciarskich to niezbędny element wyposażenia każdego narciarza. Specjalnie wyprofilowane wkładki narciarskie zmniejszają uczucie zmęczenia stóp, chronią przed otarciami skóry, a także zmniejszają ryzyko powstawania przeciążeń układu ruchu. Zastosowanie odpowiednio dobranych wkładek narciarskich wpływa pozytywnie na precyzję sterowania nartami, dzięki czemu przekłada się na poprawę ekonomii jazdy i daje szansę na lepsze wyniki sportowe. 

Jak działają specjalistyczne wkładki narciarskie i po co je stosować?

 

Stabilizacja łuku podłużnego stopy

Wkładki narciarskie umożliwiają bezpośrednie przekazywanie impulsu ze stopy na but narciarski i nartę bez utraty energii przeznaczonej na obniżanie się sklepienia podłużnego. Sztywny materiał, z którego zbudowane są indywidualne wkładki Sidas Custom, zapewnia łukom stopy optymalne wsparcie. Niwelują opóźnienie między reakcją kończyny dolnej a zmianą ustawienia narty, dzięki czemu zmiana kierunku jazdy odbywa się natychmiast. 

Stabilizacja stopy wkładką jest szczególnie istotna w przypadku stopy płasko-koślawej czyli takiej, której łuk podłużny nadmiernie się wypłaszcza, a tyłostopie nadmiernie pochyla się do środka (pięta koślawi się). Stabilizacja tyłostopia i łuku podłużnego za pomocą wkładki pozwala ograniczyć ruch nadpronacji, dzięki czemu:

– niwelujemy nieprzydatną biomechanicznie amplitudę ruchu stopy wewnątrz buta narciarskiego, 

– pięta nie pochyla się tak mocno do środka,  w związku z czym zapobiegamy dociskowi kostki przyśrodkowej do skorupy buta narciarskiego. 

Należy pamiętać, że wkładki narciarskie nie są typowymi medycznymi wkładkami korekcyjnymi, niemniej jednak doświadczenie osoby wykonującej indywidualne wkładki narciarskie pozwala uformować je w taki sposób, by uzyskać optymalną  pozycję stopy w bucie narciarskim.  

Równomierne podparcie stopy na jej całej powierzchni

Poprawa dystrybucji obciążeń, tj. redukcja nacisków skumulowanych pod piętą i przodostopiem pomaga niwelować ryzyko przeciążeń w tych obszarach stopy. Zastosowanie wkładek wspiera profilaktykę bólów pięty oraz bólów stopy związanych z płaskostopiem poprzecznym. 

Zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie

Wkładki narciarskie likwidują siły ścinające prowadzące do mikrourazów, otarć oraz odcisków na skórze. Poprawa stabilności stopy w bucie narciarskim zapobiega włączaniu się do pracy mięśni kompensacyjnych, których aktywność jest zbędna. Przykład stanowi podświadome podkurczanie palców, aby nie stracić kontaktu stopy z podłożem – nadmiernie aktywne stają się wtedy mięśnie zginacze długie palców. Przewaga aktywności mięśni długich nad krótkimi może prowadzić do zaburzeń równowagi mięśniowej i powstawania deformacji szponiastej lub młotkowej palców.

Wkładki narciarskie – dla kogo?

Wkładki narciarskie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich miłośników białeg szaleństwa. Jakie korzyści wynikają z ich zastosowania? Pozwoliliśmy sobie podzielić je na 4 grupy:

Zawodowi sportowcy 

Różnica w odczuciach między użytkowaniem wkładek standardowych a wkładek specjalistycznych jest na tyle istotna, że zawodowi sportowcy nie wyobrażają sobie treningu bez profesjonalnych wkładek narciarskich. Maksymalna precyzja sterowania nartą oraz profilaktyka przeciążeń to najważniejsze korzyści, które odnoszą osoby użytkujące wkładki narciarskie SIDAS. 

Osoby rekreacyjnie jeżdżące na nartach 

Wkładki narciarskie zapewniają komfort oraz lepsze „czucie buta” podczas jazdy na nartach. Początkujący narciarze zyskują większą pewność i poczucie kontroli nad nartami. 

Osoby cierpiące na bóle stóp

Jeśli zdarzają się momenty, w których musisz zrobić sobie przerwę z powodu dolegliwości bólowych odczuwanych w obrębie stóp, wkładki narciarskie mogą w pewnym zakresie złagodzić te dolegliwości. 

Osoby z problemem marznących stóp

Specjalne modele wkładek z warstwą wierzchnią wykonaną z wełny merynosowej zapewniają dodatkową izolację cieplną, chroniąc stopy przed wychłodzeniem. W ofercie SIDAS znajdują się również podgrzewane wkładki narciarskie, które dzięki regulowanej intensywności grzania zapewniają stopom optymalny mikroklimat i komfort cieplny. 

Wkładki gotowe, dobierane do typu stóp – Sidas Winter 3Feet

Wkładki narciarskie Sidas Winter 3Feet stanowią podstawowe rozwiązanie dla osób, które w pewnym stopniu chcą poprawić komfort stóp podczas jazdy na nartach. Dostępne się trzy rodzaje wkładek 3Feet Winter (HIGH, MID, LOW), które różnią się wysokością podparcia łuku podłużnego: 

 • HIGH – wkładki z wysokim podparciem łuku – dla stóp wydrążonych
 • MID – wkładki ze średnią wysokością podparcia łuku – dla stóp neutralnych o prawidłowej budowie
 • LOW – wkładki z niskim podparciem łuku podłużnego – dla stóp płasko-koślawych i stóp z płaskostopiem podłużnym

Specjalista ocenia kształt stóp, a następnie dobiera rodzaj wkładek 3Feet dopasowany do wysokości sklepienia podłużnego. Wkładki 3Feet sprawdzają się w przypadku, gdy obie stopy są symetryczne – tzn. prawa i lewa stopa mają taką samą wysokość łuku podłużnego. 

Zimowa seria wkładek Sidas 3Feet doskonale nadaje się także do obuwia codziennego. Tych samych wkładek można używać np w butach narciarskich i trzewikach, zapewniając sobie komfort przez cały czas. 

Wkładki indywidualne – Sidas Winter Custom

Wkładki indywidualne Sidas Winter Custom zapewniają:

 • 100% dopasowania do kształtu każdej ze stóp – ponieważ są formowane osobno dla prawej i lewej stopy, 
 • optymalne wsparcie sklepienia podłużnego – wysokość oraz powierzchnia podparcia są unikalne dla każdej ze stóp, 
 • maksymalny komfort.

Proces wykonania indywidualnych wkładek narciarskich Sidas

Proces wykonania indywidualnych wkładek narciarskich przebiega następująco:

 • badanie stóp na podoskopie, 
 • dobór bazy wkładek (np. baza standardowa Ski, z dodatkowym stabilizatorem żywicznym Pro / Race, z pokryciem merynos Merino), 
 • dobór rozmiaru wkładek,
 • podgrzanie wkładek w specjalnym piecyku celem ich uplastycznienia (wkładki stają się miękkie), 
 • wykonanie odcisków stóp klienta w poduszkach podciśnieniowych – klient przybiera w tym momencie typową pozycję narciarską, 
 • uplastycznione wkładki umieszczane są w odciskach stóp na poduszkach podciśnieniowych, 
 • klient staje na wkładkach – wkładki formowane są do indywidualnego kształtu stóp, 
 • doklejenie do uformowanych wkładek dodatkowego stabilizatora (opcja dla narciarzy preferujących dynamiczną jazdę oraz w przypadku narciarzy o masie ciała powyżej 80 kg),
 • idealne docięcie wkładek do buta narciarskiego. 

Podgrzewane wkładki do butów narciarskich

Wkładki stanowią kluczowy element w procesie dopasowania butów narciarskich. Nawet jednak w perfekcyjnie dopasowanych butach wiele osób cierpi z powodu marznących stóp. Są narciarze, którym wystarczają skarpety wzbogacone o wełnę merynosa. Dla niektórych ten element garderoby wciąż może nie być wystarczający. Wtedy warto pomyśleć o podgrzewanych wkładkach do butów narciarskich. W tym segmencie występują rozwiązania wzorowane na wcześniej wymienionych, a więc wkładkach indywidualnych oraz gotowych, dobieranych do typu stóp. Różnica polega na tym, że wkładki z serii “grzanej” wyposażone zostały w specjalne elementy grzewcze zamontowane w części przodostopia. Cały system składa się jeszcze z akumulatorów, umieszczanych na zewnątrz skorupy buta narciarskiego, które mogą dostarczać energii nawet do 8 godzin, zapewniając przyjemne ciepło, nawet podczas bardzo niskich temperatur. 

Podgrzewane wkładki do butów to rozwiązanie tak naprawdę dla wszystkich. Stworzone zostało z myślą o instruktorach i narciarzach spędzających długie godziny na stoku oraz osobach mających problemy z krążeniem. Elementy grzewcze stosowane we wkładkach narciarskich można jednak z powodzeniem stosować we wkładkach do łyżew, butów rowerowych, trekkingowych czy zimowych butów górskich.

Przeczytaj także:

Skarpety narciarskie pośredniczą w kontakcie stopy z butem narciarskim. Dobrze dopasowane skarpety narciarskie zapewniają komfort i poprawiają czucie stopy w bucie, co przekłada się na lepszą precyzję sterowania nartami. Różne modele skarpet mogą spełniać dodatkowe cele, np. chronić miejsca narażone na ucisk czy zapobiegać utracie ciepła, utrzymując komfort cieplny nóg.

Otarcia i odciski na stopach – jak zapobiegać?

Otarcia i odciski na stopach – jak zapobiegać?

Otarcia i odciski na stopach – jak zapobiegać?Otarcia, odciski oraz inne drobne uszkodzenia skóry mogą skutecznie pozbawić radości podczas uprawiania sportu. Jeśli uwielbiasz bieganie, długie wędrówki górskie, skitouring czy narciarstwo, dobrze wiesz, że ból stopy...

Jak szybko wysuszyć przemoczone buty – rozwiązania Sidas

Jak szybko wysuszyć przemoczone buty – rozwiązania Sidas

jak szybko wysuszyć przemoczone buty?Nie ma nic gorszego, gdy wkładasz swoje ulubione buty i okazuje się, że są one nadal wilgotne.  Noszenie wilgotnego obuwia nie tylko powoduje uczucie zmarzniętych stóp i dyskomfort, ale także zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy stóp....